Fakta a zajímavosti o bambusu

Bambus je nesmírně univerzální přírodní materiál. V Asii je po staletí využíván pro rozmanité účely, např. k vaření, ve stavebnictví, v dopravě, medicíně a v neposlední řadě také k výrobě textilu. Teprve nedávno však i západní svět objevil, jakou nabízí bambus širokou škálu výhod a zároveň ekologicky šetrné řešení našich moderních požadavků.

 

Pojďme si krátce představit výhody, které nám tento materiál přináší.

bamboo-566450_640.jpg

 

Ekologický, udržitelný zdroj

Bambus je jedna z nejrychleji rostoucích rostlin na světě. Některé druhy rostou neuvěřitelných 120 cm za den! Je plodný, přizpůsobivý a nepotřebuje pro svůj růst množství hnojiva ani pesticidy, protože bambus je přirozeně odolný proti škůdcům. Jaký rozdíl oproti třeba bavlně, která se musí po každé sklizni přesazovat, hnojit, zalévat a ošetřovat chemickými postřiky.

 

Vzhledem k tomu, že bambus nevyžaduje žádné chemické látky a velmi malé množství vody k růstu, představuje z ekologického hlediska zázračnou rostlinu. Nemusí se opakovaně sázet a nezpůsobuje tak erozi půdy. Jako by toho nebylo málo, bambus absorbuje více oxidu uhličitého ze vzduchu, než bavlna nebo stromy. Zároveň uvolňuje více kyslíku do prostředí a zlepšuje kvalitu ovzduší. 

 

Bambusové vlákno

Bambus je velmi pružné a odolné vlákno. Zároveň je měkké a příjemné na dotek. Toto jsou jeho hlavní vlastnosti v oblečení:

 

  • Bambusové vlákno je vysoce jemné a luxusní na dotek - nabízí jedinečné pohodlí.

 

  • Bambusová vlákna nedráždí a nevysušují pokožku. Jsou jemnější než většina umělých vláken, a představují tak přirozené řešení pro osoby s citlivou pokožkou.

 

  • Bambusové vlákno je prodyšné a termoregulační - je pohodlné bez ohledu na počasí; příjemně chladí (a nelepí) v létě a v zimě udrží teplo. Vděčí za to své zvláštní mikrostruktuře.

 

  • Je více savé než bavlna (až 3x) - pomáhá tak odvádět vlhkost od pokožky.

 

  • Pomáhá chránit před škodlivými UV paprsky

 

  • Bambusové vlákno je biologicky rozložitelné - po spotřebování se snadno vrací do přirozeného oběhu.Na co je oblečení z bambusu vhodné?

 

Oblečení z bambusového vlákna je vhodné pro každodenní nošení, protože je lehké, jemné, nedráždí pokožku a likviduje bakterie. Mimořádně vhodné je také pro sport právě díky svým absorpčním a antibakteriálním vlastnostem.

 

Známé jsou dnes především bambusové ponožky, které si již našli celou řadu spokojených uživatelů. Pochvalují si, že se v nich méně potí nohy a tlumí pachy. Podobné vlastnosti má však i spodní prádlo a další výrobky z tohoto materiálu.