Bambusová viskóza nebo „oblečení z bambusového vlákna“?

V současnosti se můžete setkat s nabídkou velkého množství někdy lákavě levných ponožek a jiných výrobků vyrobených „z bambusu“, popřípadě se složením typu „95 % bambusové vlákno“. Samy jsme měli v minulosti bohužel s tímto zbožím co do činění. Zároveň narazíte na ponožky s vlastnostmi na první pohled podobnými, ale za několikanásobnou cenu. Možná se podivujete, proč by někdo kupoval tak drahé zboží, když může nakoupit levněji?

Odpověď zní: informovaný zákazník ví, že nic jako bambusové vlákno vlastně neexistuje (u těchto produktů také nemáte šanci najít skutečného výrobce, jedná se nejčastěji o výrobu v Asii) a popisované vlastnosti mají pouze výrobky s obsahem bambusové viskózy. To je klíčový pojem a záruka kvality. Pokud tedy hledáte kvalitní oblečení pro sebe či své blízké a nechcete se nechat „napálit“ levnou cenou, vždy se ujistěte zda je oblečení vyrobené z kvalitní bambusové viskózy.

Vhodný postup je tedy sledovat, zda je ve složení uvedena viskóza a jakými certifikáty jsou produkty opatřeny, jak je vidět na příkladu našich ponožek od německého výrobce Socks 4 fun:

Dlouholeté zkušenosti s prodejem nás však přivedli ke skutečně kvalitním produktům z pravé bambusové viskózy a věřte nám - poznáte rozdíl :) Náš tip: zastavte se u nás ve vzorkovně, nabídneme Vám srovnání ;)Pojďme si krátce představit výhody, které nám oblečení z kvalitní bambusové viskózy přináší:Termoregulační vlastnosti - v létě bambusové vlákno příjemně chladí, v zimě naopak udrží teplo

Antibakteriální účinky - bambusové vlákno potlačuje množení bakterií a plísní. Tím také snižuje tvorbu zápachu z potu.

Pohlcuje vlhkost - bambusové vlákno je zhruba o 60 % savější než bavlněné vlákno.

Odolné proti UV - materiál odolává účinkům slunečního záření.

Antialergenní - Bambusové vlákno je vhodné pro citlivou pokožku.

Rychloschnoucí - bambusové prádlo velmi rychle schne čímž dále tlumí množení bakterií.

 

Ekologický, udržitelný zdroj

Bambus je jedna z nejrychleji rostoucích rostlin na světě. Některé druhy rostou neuvěřitelných 120 cm za den! Je plodný, přizpůsobivý a nepotřebuje pro svůj růst množství hnojiva ani pesticidy, protože bambus je přirozeně odolný proti škůdcům. Jaký rozdíl oproti třeba bavlně, která se musí po každé sklizni přesazovat, hnojit, zalévat a ošetřovat chemickými postřiky.

Vzhledem k tomu, že bambus nevyžaduje žádné chemické látky a velmi malé množství vody k růstu, představuje z ekologického hlediska zázračnou rostlinu. Nemusí se opakovaně sázet a nezpůsobuje tak erozi půdy. Jako by toho nebylo málo, bambus absorbuje více oxidu uhličitého ze vzduchu, než bavlna nebo stromy. Zároveň uvolňuje více kyslíku do prostředí a zlepšuje kvalitu ovzduší. 

 

bamboo-566450_640.jpg

 

Bambus je nesmírně univerzální přírodní materiál. V Asii je po staletí využíván pro rozmanité účely, např. k vaření, ve stavebnictví, v dopravě, medicíně a v neposlední řadě také k výrobě textilu. Teprve nedávno však i západní svět objevil, jakou nabízí bambus širokou škálu výhod a zároveň ekologicky šetrné řešení našich moderních požadavků.

Na co je oblečení z bambusové viskózy vhodné?

 

Oblečení z bambusové viskózy je vhodné pro každodenní nošení, protože je lehké, jemné, nedráždí pokožku a likviduje bakterie. Mimořádně vhodné je také pro sport právě díky svým absorpčním a antibakteriálním vlastnostem.

 

Známé jsou dnes především bambusové ponožky (přesněji ponožky z bambusové viskózy), které si již našli celou řadu spokojených uživatelů. Pochvalují si, že se v nich méně potí nohy a tlumí pachy. Podobné vlastnosti má však i spodní prádlo a další výrobky z tohoto materiálu.